A zöldike (Chlorophytum comosum) vagy csokrosinda egy kecses, könnyen gondozható, szobanövény, amelyet nyáron kültéren, teraszon árnyékban is lehet tartani.
Amikor növény kinőtte a meglevő edényt, és gyökerei szorosan egymás mellett vannak, a zöldike számos hosszú szárat hajt, melyek végen új növényhajtások jelennek meg. Ezeket a hajtások könnyen felhasználhatók szaporításra.
A zöldike többféle változatban kapható: zöld levelű, fehér levelű zöld csíkokkal és zöld levelű fehér csíkokkal.
Minden fajta könnyen gondozható és látványos. A zöldike egy remek választás a kezdő növénykedvelők számára. Ez a növény remekül tisztítja a levegőt is a káros méreganyagoktól.
Fényigény
A zöldike kedveli a közepes vagy erős közvetett fényt. A szilárd zöld zöldike fajtának kevesebb fényre van szüksége, mint a zöld és fehér fajtáknak.
A zöldikét nem szabad közvetlen napsütésbe helyezni, mivel az erős napfény megégeti a leveleket.
Vízigény
Hagyjuk a talaj felső részét kiszáradni, mielőtt öntöznénk. Egy jó módja annak, hogy megtudjuk, mikor van a növénynek szüksége vízre, ha megnézzük a leveleket.
A levelek zöld színe akkor kezd elhalványulni, amikor a növény talaja száraz.
A magas só- és vegyszertartalmú víz barna levélcsúcsokat okoz. Soha ne használjunk lágyított vizet a zöldike locsolásához.
Tápozás
A zöldike meghálálja, ha havonta tápozzuk egy kiegyensúlyozott növényi táppal, az ajánlott erősség felére hígítva.
A zöldikének csak akkor van szükségük tápra, ha aktívan növekszik. A túl sok táp miatt a levelek csúcsai megbarnulnak.
Hőigény
A zöldike jól növekszik a 7 – 27 °C közötti hőmérsékleten. Az 4 °C-nál alacsonyabb hőmérséklet karosodást okoz, ezert ha külterén tartjuk a növényt, gondoskodjunk arról, hogy még a hideg beköszönte előtt a szobába visszük.
Páraigény
Ez a növény a magas páratartalmat kedveli, de szinte bármilyen otthonban és irodában nagyon jól növekszik.
Virágzás
A zöldike nagyon kicsi fehér virágokat termel a hosszú szárak végén. Ezeket a virágokat általában új növényhajtások követnek, amelyekből új növényeket lehet szaporítani.
Kártevők
A pajzstetvek, a takácsatkák, a teknőspajzstetvek és levéltetvek ártalmasak a zöldikére. Egy természetes rovarirtó oldattal könnyen lehet kezelni ezt a problémát.
Betegségek
A zöldikét ritkán támadják meg betegségek, azonban a túlzott locsolás miatt kialakulhat a bakteriális gyökérrothadás.
Talaj
Használjunk egy szerves szobanövény talajt, ami jó vízelvezető tulajdonságokkal rendelkezik. Az afrikai ibolya számára alkalmas talajkeverék a zöldikének is megfelelő.
Ültetés
A zöldike szereti, ha gyökerei szorosan egymás mellett vannak egy kis cserépben. Ne foglalkozzunk az átültetéssel, amíg a gyökerek nem töltik ki az egész cserepet, és a növény rizómái ki nem dudorodnak a talajból.
Visszavágás
Ha a zöldike túl sok hajtást termel, levághatjuk ezeket, és új növényeket szaporíthatunk belőlük. Vágjunk le minden barna levélcsúcsot, amely a vízben lévő túl sok táp vagy vegyszer miatt alakul ki.
Szaporítás
A zöldikét a szárak végén levő új hajtásokkal vagy növényosztással lehet szaporítani.
Levegő tisztítás
A NASA a zöldikét kiváló levegőtisztító növényként sorolja be, mivel megtisztítja a levegőt a káros vegyi anyagoktól.
Mérgező növény?
A zöldike nem egy mérgező szobanövény.
Hogyan érhetem el azt, hogy a zöldike új hajtásokat termeljen?
Azáltal ösztönözhetjük a zöldikét, hogy új hajtásokat termeljen, ha csökkentjük a növény tápozásának gyakoriságát, a növényt egy kis virágedényben tarjuk, és egy világosabb helyre helyezzük.
Ne vágjuk le az összes szárát, amit hajt. A zöldikének szüksége van a szárakra a virágzáshoz, amelyeken a virágzás után az új hajtások jelennek meg.
Mire utalnak az apró, kemény és barna dudorok a zöldike levelein?
A zöldike levelein megjelenő apró, barna dudorok kártevők, teknőspajzstetvek. Kaparjuk le őket a levelekről egy gyerek fogkefével.
Permetezzük be az egész növényt egy természetes rovarirtó oldattal vagy Neem-olajjal 10 naponta, egy hónapon keresztül, hogy megakadályozzuk a teknőspajzstetvek visszatérését.
Miért barnulnak meg a zöldike levélcsúcsai?
A túl sok táp vagy az öntözővízben található vegyi anyagok vagy sók a zöldike gyökereit megégetik így a levélcsúcsok megbarnulnak.
Öblítsük át a talajt desztillált vízzel, hogy eltávolítsuk a felesleges vegyszereket és sókat.
Havonta egyszer, amikor a zöldike aktívan növekszik, egy kiegyensúlyozott növényi táppal tápozzuk, amelyet az ajánlott erősség felére hígítunk.
Soha ne használjunk vízlágyítón átszűrt vizet vagy sókkal dúsított vizet a locsoláshoz.
Télen maradt a zöldike egy kültéri, védet helyen?
A zöldike nem fagytűrő, ezert a teli időszakban nem lehet a szabadban, teraszon tartani. A zöldike, bár képesek megmaradni a 4 °C-os körüli hőmérsékleten is, minimális levélkárosodással, a fagyponti hőmérséklet mar teljes pusztulást okoz.
Mikor szükséges átültetni a zöldikét?
A zöldike szereti ha gyökerei szorosan egymás mellett vannak egy kis cserépben. Addig ne ültessük át, amíg a rizómák nem türemkednek ki az edényből.