A bársonylevelű filodendron (Philodendron hederaceum), más néven Micans filodendron nem rendelkezik fényes, zöld levelekel, mint a népszerű szívlevelű filodendron.
Ennek a bájos növénynek bársonyos textúrájú, szív alakú levelei vannak. A levelek felső része zöldes, bronz színű, alsó része pedig vörösesbarna, de ez nagyon függ a fényviszonytól.
A levelek hosszú, kecses szárakon nőnek. Ez egy könnyen gondozható, különleges megjelenésű növény, amely függőkosárban vagy asztalon, virágedényben is jól néz ki.
Fényigény
A bársonylevelű filodendron a világos helységeket, közvetett fényt kedveli, de a közvetlen napsütést nem bírja, mivel ez levélégest okoz.
Ez a növény túléli a gyengébb fényviszonyokat is, de akkor nagyon lassan növekszik.
Vízigény
Az öntözés előtt hagyjuk kiszáradni a talaj felső egyharmadát; majd utána alaposan öntözzük meg, úgy hogy a víz kifolyjon az edény alján lévő csepegtető lyukakból.
Soha ne engedjük, hogy a bársonylevelű filodendron vízben üljön. Télen, amikor a növény pihen, hagyjuk, hogy a talaja még jobban kiszáradjon.
Tápozás
Tavasszal és nyáron havonta tápozzuk a bársonyos levelű filodendront egy kiegyensúlyozott szobanövény-táppal, amelyet az ajánlott erősség felére hígítunk. Ősszel és télen minden második hónapban kell csak tápozni ezt a növényt.
Ez egy gyorsan növekvő növény, és ha az új levelek kicsik, vagy a növény nem növekszik, akkor több növényi tápra lehet szüksége.
Hőigény
A bársonylevelű filodendron napközben a 18 – 24 °C közötti, éjszaka pedig a 13 °C feletti hőmérsékletet kedveli.
Páraigény
A bársonylevelű filodendron jól növekszik normál háztartási páratartalom mellett.
Kártevők
A levéltetvek, a takácsatkák, a pajzstetvek és a teknőspajzstetvek gyakran megtamadjak a bársonylevelű filodendront.
Betegségek
A túlzott öntözés okozta gyökérrothadás a fő oka a bársonylevelű filodendron betegségeinek és pusztulásának.
Talaj
Használjunk egy jó minőségű, gyors vízelvezető, laza talajt, amely jelentős mennyiségű szerves anyagot tartalmaz.
Ültetés
Akkor ültessük át, amikor a filodendron gyökerei már benőtték a meglévő edényt.
Egy nem túlzottan nagy méretű edénybe ültessük át a növényt, és győződjünk meg arról, hogy az új edénynek vannak vízelvezető lyukak az alján.
Visszavágás
A hosszú szárakat agresszívan és gyakran vissza kell vágni, hogy a növény terebélyes maradjon, és ne legyen túl hosszú és vékony.
Ne használjunk levél fényesítő termékeket a bársonylevelű filodendronon.
Szaporítás
Tavasszal és kora nyár elején szárdugványokkal lehet szaporítani a bársonylevelű filodendront. Ezek a szárdugványok nagyon jól és gyorsan gyökereznek vízben.
Levegő tisztítás
A bársonylevelű filodendron a levegőt is tisztítja, ugyanis eltávolítja a formaldehidet a levegőből. A formaldehid egy vegyszer, amely a szigetelésben, a padlóburkolatokban, a tisztítószerekben, a préselt fában és még a papírtörlőben is megtalálható.
Mérgező növény?
A bársonylevelű filodendron kalcium-oxalát kristályokat tartalmaz, ezért kisgyermekektől és háziállatoktól távol kell tartani.
Ez a növény 1-es toxicitási szinttel rendelkezik, vagyis enyhén mérgezőnek tekinthető.