A homalomena a trópusi Ázsiában és Dél-Amerikában őshonos. Ez egy egzotikus növény, amely nagy, sötétzöld, viaszos, ásó alakú levelekkel rendelkezik.
Ez a növény akár a 75 cm magasságot is eléri, levelei pedig akár 15-20 cm szélesek is lehetnek.
Bár a homalomena rokon a könnyen gondozható filodendronnal, a homalomena kissé érzékenyebb és nagyobb figyelmet igényel
Ha valaki azonban már unja ugyanazokat a régi szobanövényeket, a homalomena szép kiegészítést nyújthat a növényi gyűjteménybe.
Ezt a növényeket kissé mérgezőnek tekintik, ezért háziállatoktól és gyermekektől távol kell tartani.
Fényigény
A homalomena közepes közvetett fényt igényel, de még jobban növekszik az erős közvetett fényben. A homalomena gyenge fényviszonyokban is képes életben maradni, de vékony és megnyúlt lesz.
A homalomena alsó levelei sárgává válnak és leesnek, ha nem kapnak elég fényt.
Vízigény
A homalomena gondozásának legnehezebb része az öntözés. Ha a homalomena túl sok vagy túl kevés vizet kap, az alsó levelei leesnek.
A homalomena talajának felső részé mindig legyen száraz, mielőtt meglocsolnánk újra a növényt.
A homalomena nem szereti a hideget, ezért langyos vízzel ajánlott locsolni, és soha ne használjunk jégkockát a locsoláshoz.
Tápozás
A homalomenát tavasszal és nyáron, havonta egy fele arányban hígított növényi táppal kell gondozni, amikor a növény aktívan növekszik.
Ősszel és télen minden második hónapban kell tápozni a homalomenát, abban az esetben ha a növény új leveleket termel.
Ha a növény nem termel új leveleket a megváltozottm csökkentett fényviszonyok miatt, ne használjunk tápoldatot egyáltalán.
Hőigény
A homalomena a meleg háztartási hőmérsékletet kedveli, vagyis a 18-27 °C. A homalomenát távol kell tartani a légkondicionálóktól és a hideg huzattól.
Páraigény
A homalomena jól bírja a háztartás általános páratartalmát.
Virágzás
A homalomena olyan virágokat termel, amelyek ritkán nyílnak ki, így a homalomena virágokai nem gyakran láthatóak.
A virágokat érdemes eltávolítani, mivel ezek csak elveszik a növénytől az értékes tápanyagot, amit a növény a levelek fejlődéséhez használna fel.
Kártevők
A homalomena meglehetősen ellenáll a kártevőknek. Ha a takácsatka, a pajzstetű vagy molytetű megtámadják, akkor egy rovarirtó szerrel kell bepermetezni a növényt.
Betegségek
A homalomena nagyon ellenálló a növényi betegségeknek, egyedül a gyökérrothadás, amire nagyon oda kell figyelni.
Talaj
A homalomenánál egy gyors vízelvezető tulajdonságokkal rendelkező, laza talajt ajánlott használni, amely sok tőzegmohát, perlitet és homokot tartalmaz. Ez a fajta talaj segít megakadályozni a növény gyökérrothadását.
Ültetés
A homalomenát egy 15-25 cm átmérőjü virágedénybe ajánlott ültetni.
Visszavágás
A homalomena egy nagyon szimmetrikus növény, amelyet ritkán kell visszavágni.
Szaporítás
A homalomena legegyszerűbb szaporítási módja a tőosztással való szaporítás.
Mérgező növény?
A homalomena egy enyhén mérgező szobanövény, ami 1-es szintű toxicitással rendelkezik.
Mit tegyünk ha a homalomena virágzik?
Mivel a homalomena virágai annyira jelentéktelenek, ezért érdemes őket eltávolítani, hogy ösztönözzük a levelek növekedését.
Miért kisebbek és ritkábbak a homalomena új levelei?
A homalomena levelei azért kisebbek és egymástól távolabb helyezkednek el, mivel a növény nem kap elég fényt. Ilyenkor érdemes a homalomenát egy olyan helyre vinni, ahol erős közvetett fény éri, és egy kicsit gyakrabban tápozni.
Miért sárgulnak meg a homalomena alsó levelei?
Az alsó sárga levelek megjelenése a leggyakoribb panasz a homalomena esetében. Íme néhány javaslat, amely segíthet megakadályozni a sárga levelek kialakulását.
Figyelni kell arra, hogy a homalomena egy meleg, fényes helyen, hideg huzattó védett legyen.
A homalomena talajának felső részének mindig száraznak kell lennie, mielőtt meglocsolnánk, és mindig langyos vizet használjunk öntözésnél.
Próbálkozni kell és ki kell tapasztalni a megfelelő helyet és a megfelelő mennyiségű vizet, amire a homalomenának szüksége van.