Trópusi növények lévén a filodendronok meleg hőmérsékletnek örvendenek, és szobanövényként teljesítenek a legjobban. Könnyen gondozhatók, és nagyon gyorsan nőnek, ezért valamikor vissza kell vágni őket.
Annak ellenére, hogy nem igényelnek nagy metszést, ajánlott a filodendron rendszeres időközönkénti visszavágása, különben túl nagy lesz a környezetéhez képest.
A visszavágásával megszabadulhatunk az elhalt levelektől, de ugyanakkor egészséges ágakat is levághatunk, hogy vadonatúj növényt szaporítsunk belőle.
Ebben a cikkben néhány alapvető kérdésről lehet olvasni a filodendron metszésével kapcsolatban.
További tippekről és trükkökről is lehet olvasni ebben a cikkben, hogyan, mikor és miért vágjuk vissza a növényt!
Miért érdemes visszavágni egy filodendront?
A filodendron növények nagyon gyorsan nőnek és élvezik a meleg, napos környezetet.
Azonban amikor a filodendron növények visszavágásáról van szó, növény gondozója különböző okok miatt megragadhatják a metszőollót.
Íme néhány példa arra, hogy miért érdemes fontolóra venni a filodendron visszavágását:
- Ha új növekedést szeretnénk ösztönözni, ne féljünk a sérült szárak vagy levelek levágásától. Pár hét múlva vadonatúj, egészséges szárakkal, levelekkel jutalmaz meg minket a növény.
- Az egyik leggyakoribb ok, amiért az emberek visszavágják növényeiket, az, hogy egyszerűen kinövik a szobájukat vagy a környezetüket.
- A növény metszésével megszabadulhatunk a sárga, sérült vagy öreg levelektől és száraktól, így egészségesebb megjelenést kölcsönözhetünk a növénynek.
- A növényt szaporíthatjuk egészséges szárak levágásával és átültetésével.
Hogyan vágjuk vissza a filodendront?
Attól függően, hogy miért szeretné valaki visszavágni a filodendront, három különböző módon vághatja vissza ezt a növényt.
Nézzük mindegyiket:
– Vágjuk le a régi / sárga szárakat és leveleket
Az idős vagy sérült sárga levelek és szárak levágása elengedhetetlen dolog, amelyet időnként meg kell tenni. A levelek levágásához éles kést vagy metszőollót használhatunk. Íme a lépések:
- Fogjuk meg óvatosan a sérült szárakat, és próbáljuk elhúzni a növény többi részétől.
- Miután megbizonyosodtunk arról, hogy nem teszünk kárt az egészséges szárakban vagy levelekben, vágjuk le a kiválasztott szár tövét, ahol találkozik a növény törzsével.
- Bizonyos esetekben észrevehetjük, hogy egyes levelek megsárgultak, így nem kell levágni az egész szárat. Vágjuk le a levelet a csomó felett.
- Ha elkészültünk, ne felejtsük el megöntözni a növényt, ez csökkenti a növény által a metszés során okozott stresszt.
– Vágjuk vissza a filodendront, hogy illeszkedjen a környezetéhez
Egy másik gyakori ok, amiért az emberek szükségét érzik a filodendron visszavágásának, az, hogy méretben kinövik a szobájukat. Az előző módszerhez hasonlóan metszőollót, éles kést vagy ollót is használhatunk.
Vessünk egy pillantást a növény metszésének lépéseire, annak méretének megőrzése érdekében:
- Törekedjünk a leghosszabb szárak vagy levelekvisszavágására, amelyek a legidősebbek, és valószínűleg hamarosan megsárgulnak.
- Miután azonosítottuk őket, vágjuk le a szárakat a csomó felett, ahol csatlakoznak a növényhez.
- A legidősebb szárak hajlamosak a talaj alá süllyedni. Ebben az esetben vágjuk le őket a talajvonalnál.
- Az utolsó lépés a növény alapos öntözése közvetlenül a metszés után.
– Vágjuk vissza a filodendront a szaporításához
Amint azt a cikk elején említettem, a filodendront szaporítás céljából is lehet metszeni. Számos filodendron fajta nagyon drága, ezert is érdemes lehet szaporítani ezeket a növényeket.
Íme a lépések, hogyan lehet ezt sikeresen végrehajtani:
- A növény szaporításához válasszunk egy hosszú, egészséges szárat. Ügyeljünk arra, hogy a szárnak legalább három nagy levele legyen.
- Vágjuk le a szárakat közvetlenül az egészséges levél felett. Megpróbálhatjuk közvetlenül a csomónál is levágni.
- Lehetőség szerint a szaporító szár 10-15 cm legyen
- A szaporító szár levágása után azonnal öntözzük meg a növényt.
- Készítsünk elő egy edényt, és helyezzük a szárat 4-5 cm mélyre a talajba.
- Öntözzük a talajt, amíg nedves lesz.
- Helyezzük az edényt erős, közvetett napfényre, és ne felejtsük el nedvesen tartani a talajt; 2 hét után új levelek jelennek meg.
Mikor érdemes visszavágni egy filodendront?
Míg a filodendront egész évben biztonságosan lehet metszeni, a metszés ütemezésének legjobb ideje tavasszal vagy ősszel van.
Ha a cél a sárga vagy sérült levelek és szárak eltávolítása, akkor az év bármely szakában könnyedén vissza lehet vágni a növényt.
A metszési eljárás megkezdése előtt győződjünk meg arról, hogy a szerszámokat megfelelően sterilizáltuk alkohollal, hogy eltávolítsuk a szennyeződést illetve az esetleges betegségeket.
Így megakadályozhatjuk, hogy a betegségeket okozó baktériumok friss vágásokba kerüljenek, és kárt okozzanak a filodendron növény növekedésében.
Ajánlott a haldokló filodendron leveleket visszavágni?
A válasz igen. Miután a filodendron levél megsérült, nincs visszaút, ezért vissza kell vágni. Amikor elszíneződött, elhervadt, beteg vagy sérülést észlelünk, ne habozzunk, vágjuk le.
Ez friss és egészséges megjelenést kölcsönöz a növénynek. Ezenkívül a metszés elősegíti, hogy a növény új szárakat és leveleket hajtson.
Újra lehet ültetni a filodendron levél dugványokat?
A filodendront nem lehet levéldugványokkal szaporítani. A filodendron növényeket szárakkal lehet szaporítani. A szaporító száron azonban legalább három egészséges nagy levél kell legyen, azonban levelek kerülhetnek talajba, csak a szár.
Végszó
Összefoglalva, néhány fontos oka van annak, hogy a filodendron növényeket időnként visszavágjuk.
Legyen szó szaporításról, növekedésösztönzésről, karbantartásról vagy méretszabályozásról, a cél az, hogy a filodendron metszése nemcsak friss megjelenést kölcsönöz a növénynek, hanem segít abban is, hogy a legjobbat hozzuk ki növényből.
Követve a fent említett tippeket és lépéseket a metszés módszereivel és ütemezésével kapcsolatban, élvezhetjük a frissen metszett vagy szaporított filodendron növényeket szerte a lakásban.