Az anyósnyelv (Dracaena trifasciata) vagy a szobai szanszeviéria, amely eredetileg Dél-Afrikából származik, egy másik olyan növény, amit szinte lehetetlen megölni, ugyanis az elhanyagolás mellett is gyarapszik és fejlődik.
Bizonyos anyósnyelv fajták, hosszú, vastag, merev, egyenes levelekkel rendelkeznek, amelyek elérhetik a 120 cm magasságot is, míg más fajták nagyon rövid, tömör levelekkel rendelkeznek, amelyek csak 10-15 cm hosszúak.
A NASA az anyósnyelvet kitűnő levegőtisztító növényként tartja számon, akárcsak a futókát vagy a vitorlavirágot.
Ezt a növényt mérgezőnek tekintik, ezért háziállatoktól és gyermekektől távol kell tartani.
Fényigény
Az anyósnyelv bárhol elhelyezhető a szobában, a legsötétebb saroktól a legfényesebb ablakig. Minél jobb a fény, annál gyorsabban nő a növény.
A közvetlen napfényt azonban nem annyira kedveli, viszont az erős közvetett fényben nagyon jól érzi magát.
Vízigény
A túlzott öntözés a fő oka az anyósnyelv elpusztulásának. Öntözések között mindig hagyjuk kiszáradni a talajt.
Télen, gyenge fényviszonyok mellett, az anyósnyelvnek havonta csak egyszer lehet szüksége vízre.
Tápozás
Havonta egyszer tápozzuk az anyósnyelvet, amikor a növény aktívan növekszik, egy növényi táppal az ajánlott erősség felére hígítva.
Hőigény
Az anyósnyelv jól növekszik 15 – 29° C közötti hőmérsékleten. A 13 °C hidegebb hőmérséklet ártalmas lehet a növényre. A hideg miatt megbarnulnak és elfonnyadnak a levelek.
Páraigény
Az anyósnyelv inkább az alacsony páratartalmat kedveli, ezert a fürdőszobában nem érzi annyira jól magát.
Gyakran, a fürdőszobában tartott anyósnyelv, annak ellenére, hogy megfelelő a locsolás, a magas páratartalom miatt elpusztul.
Virágzás
Az anyósnyelv a nyár folyamán néhány évente virágot termelhet. A virágzás akkor történhet meg, amikor a növény mar eléggé érett, erős fényben van, és kissé kiszárad a talaj.
Az anyósnyelv akkor virágzik ha erősen száraz a talaja és gyökerei szorosan egymás mellett vannak egy kis edényben.
Az anyósnyelv virágai, amelyek fürtökként jelennek meg a hosszú virágszárakon nem különösen szépek viszont illatosak.
Kártevők
Az anyósnyelvet ritkán támadjak meg szobanövényeket fenyegető kártevők, de ha mégis tetvek jelennek meg a növényen, ezek könnyen kezelhetők.
Betegségek
A vörös levélfolt betegség és gyökérrothadás, amelyet a túlöntözés okoz, komoly problémát jelenthet az anyósnyelv számára.
Talaj
Ültessük az anyósnyelvet egy gazdag, szerves talajba, amely jó vízelvezető tulajdonságokkal rendelkezik. Ha az a talaj túl tömör, keverjünk hozza homokot, ezzel segítjük a talaj lazítását.
Ültetés
Az anyósnyelv szereti ha gyökerei szorosan egymás mellett vannak egy kis edényben. A kis edény hamarabb kiszárad, ezert az esetleges túlöntözés nem jelent komoly problémát.
Nagyobb edényben sokkal gyakoribb a növény rothadása, mivel lassúbb a kiszáradás.
Szaporítás
Az anyósnyelvet hajtásokról vagy levéldugványokkal lehet szaporítani. Ha levéldugványokat használunk az anyósnyelv szaporításához, hagyjuk, hogy a levél levágott vége néhány napig száradjon, mielőtt elültetnénk földbe.
Az anyósnyelv levelet vízben is lehet gyökereztetni, azonban ez a módszer több figyelmet igényel, mivel a vizet rendszeresen kell cserélni.
Levegőtisztítás
Ez egy kiváló levegőtisztító növény, amely eltávolítja a levegőből a benzolt, a formaldehidet és a triklór-etilént.
Mérgező növény?
Az anyósnyelv egy enyhén mérgező növény, 1-es szintű toxicitással.
Mikor virágzik az anyósnyelv?
Az anyósnyelv erős fényben, nagyon száraz talajban néhány évente virágokat termel. Az anyósnyelv hosszú szárakat hajt, amelyek tele vannak apró, illatos fehér vagy krémszínű virágokkal.
Ezek a virágok nem befolyásoljak a növények növekedését vagy kinézetet, ezért élvezzük őket.
Miért barnulnak meg, puhulnak és hullanak le az anyósnyelv levelei?
Az anyósnyelv barna, puha levelei azt jelzik, hogy a növény túl van öntözve. Távolítsuk el az összes sérült levelet, és ültessük át a növényt egy kisebb edénybe, új száraz talajba.
Helyezzük az anyósnyelvet egy meleg, napos helyre, és ne öntözzük addig, amíg a talaja teljesen kiszárad.
Hogyan kell szaporítani az anyósnyelvet?
Az anyósnyelv szaporításának két módja van. A legegyszerűbb módja a hajtásokkal való szaporítás.
Az anyósnyelv szaporításához levéldugványokat is használhatunk.
Egy nagy levelet daraboljunk fel 8-10 cm-es részekre, hagyjuk, hogy a vágott végek néhány napig kiszáradjanak, majd ültessünk két vagy három levélrészt egy kis edénybe.
A levéldugványok lassan gyökereznek, így akar hetekbe vagy hónapokba is telhet amíg az új növények kifejlődnek.
Honnan kapta a nevét az anyósnyelv?
Az anyósnyelv nevét, hosszú levelei miatt kapta, amelyek élesek és hegyesek. Ha véletlenül ráharapunk az egyik levélre, elzsibbadhat a szánk.
Azok az emberek, akik nem jönnek ki anyósaikkal, hasonlóságot vélnek felfedezni ezzel a növénnyel. Innen ered a növény neve.