A húsevő vagy rovaremésztő növények nagyszerű szobanövények, ám gondozási igényük kissé eltér a szokásos szobanövényekétől.
Ez a cikk 5 könnyen gondozható, húsevő szobanövényről szól, olyan tippeket és tanácsokat tartalmaz amelyek hasznosak lehetnek a húsevő növények gondozása során.
A húsevő növényeket általában a vízzel átitatott és alacsony tápanyagtartalmú mocsaras területeken találjuk meg, így ezek a növények a rovarok csapdába ejtésével alkalmazkodtak ezekhez a körülményekhez, hogy megszerezzék a szükséges tápanyagokat.
Általában legyet és más apró rovarokat esznek, de néhány húsevőfaj még kis békákat, gyíkokat és patkányokat is csapdába ejthet.
Nem minden húsevő növény alkalmas szobanövényekként, de van 5 olyan növény, amely beltéren is jól növekszik.
1. Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula)
A Vénusz légycsapója valószínűleg a legismertebb húsevő növény.
Erős „állkapcsa” van, amely csapdába ejti a legyeket és más apró rovarokat, amikor ezek megérintik a növény szőrszálait.
A rovart a növény emésztőnedvei lebontják, biztosítva ezzel a nitrogént és más tápanyagokat, amelyek gyakran hiányoznak a talajból, ahol a Vénusz légycsapója növekszik.
A Vénusz légycsapója jól növekszik beltéren, világos helyeken, ahol a virágedény egy vízzel teli alátéten ül, hogy a gyökerek nedvesek maradjanak.
Ha a házban nincs elegendő légy vagy rovar, amire ennek a növénynek szüksége van, akkor alkalmanként locsolhatjuk némi magas nitrogéntartalmú tápoldattal.
A Vénusz légycsapója népszerű a gyerekek körében, de ügyelni kell arra, hogy a gyerekek ne aktiváják túl gyakran a „csapdákat” ennél a növénynél, mert akkor egy idő után ezek a csapdák már nem fognak működni.
2. Fokföldi harmatfű (Drosera capensis)
A fokföldi harmatfű egy másik húsevő szobanövény, amely azáltal helyezi csapdába a rovarokat, hogy ragacsos leveleivel zsákmát bekebelezi.
Ez egy kicsi növény, a levelei csak kb. 4 cm hosszúak. Nyáron lila virágokat termel.
A fokföldi harmatfű könnyen gondozható és könnyen szaporítható, így rengeteg új növényünk lehet.
Imádja a ragyogó fényt, tehát nagyon jól növekszik egy napos ablakpárkányon.
3. Közepes harmatfű (Drosera spatulata)
A közepes harmatfű egy szép húsevő növény, amely levelei segítségével ejti csapdába a rovarokat.
Levelei 2,5–5 cm szélességűre nőnek meg és élénkpiros, narancssárga vagy gesztenyebarna színűek lehet. Virágai nyáron rózsaszínűek vagy fehérek.
A közepes harmatfű könnyen szaporítható, és szinte gyomszerűvé válhat, ha hagyjuk, hogy szabadon növekedjen.
Ez az egyik legegyszerűbben termeszthető és gondozható húsevő szobanövény.
4. Lápi hízóka (Pinguicula vulgaris)
A lápi hízóka egy kis húsevő növény sárgászöld ragacsos levelekkel, amelyek csapdába ejtik a kis rovarokat.
A növény levelei 3-15 cm hosszúra nőnek meg, tavasszal gyönyörű lila vagy fehér virágai vannak.
A lápi hízóka a közvetlen napfény helyett inkább a közvetett fényt részesíti előnyben, így jól növekszik egy ablak közelében.
A pihenési időszakban nem ejti csapdába zsákmányait, és ilyenkor hagyhatjuk őt kiszáradni egy hűvös, sötét helyen.
5. Kancsóka (Nepenthes spp.)
Egy másik érdekes húsevő növény a kancsóka, más néven majomcsésze.
Van egy ragacsos és nedvdús kancsó alakú része, amelyet csaliként használ a rovarok csapdába ejtésére, de a vadonban kis pókokat, gyíkokat és férgeket is befoghat.
A kancsóka nitrogénszegény talajú területekről származik, és nitrogén szükségletét a rovarokból nyeri ki, miután megemészti őket.
A szabadban történő termesztés során a lehulló leveleket is elkapja és megemészti, amelyek nitrogént termelnek, amikor lebomlanak.
Időről időre néhány apró levelet is belerakhatunk a csészék belsejébe, amikor beltéren tartjuk ezt a növényt.
A húsevő szobanövények gondozása
A legtöbb húsevő növény kedveli a nedves környezetet, így egy nyitott terráriumban vagy a fürdőszobába helyezhetjük őket.
Talaj
A húsevő növények egy olyan talajkeveréket kedvelnek amely perlitből, tőzegmohából és homokból áll.
A rendhagyó cserepes keverék vagy a kertből származó talaj nem megfelelő számukra, ilyen talajban a növények elpusztulnak.
Vízigény
A legjobb, ha a húsevő növényeket desztillált vagy esővízzel öntözzük, mivel a csapvízben és a forrásvízben túl sok az ásványi anyag.
Érdemes a húsevő növények edényét egy vízzel töltött alátétre helyezni, hogy a gyökerek nedvesek maradjanak.
Pihenési időszak
A legtöbb húsevő növény télen pihenési időszakban van, ezért a hűvösebb hónapokban érdemes őket egy hűvös helyre tenni, távol a nagyon erős fénytől és fűtőtestektől.
A megfelelő gondozás mellett, akár évekig lehet élvezni ezeket a húsevő növényeket.