A kókadt, fonnyadt rózsabokor annak a jele, hogy a növény valamivel küzd, ami miatt növekedése és fejlődése már nem a régi.
Ebben a cikkben arról lehet olvasni, hogy mitől hervad el a rózsa, és néhány egyszerű tippről is lehet olvasni, amivel megmenthetjük a rózsabokrot, hogy az ismét egészségesnek és élénknek nézzen ki.
Mindig viseljünk kesztyűt és hosszú ujjú felsőt, amikor rózsabokrokkal dolgozunk, hogy elkerüljük a csúnya karcolódásokat a bőrön.
Miért fonnyad a rózsabokor?
Egy rózsabokor hervadásának vagy fonnyadásának számos oka lehet. Ha megtaláljuk az okot, hatékonyan tudunk ellene fellépni.
Átültetési sokk
A közelmúltban átültetett, ernyedt, kókad rózsatő átültetési sokktól szenvedhet.
Ez egy olyan állapot, amikor a gyökerek nem tudják megfelelően felvenni a vizet és a tápanyagokat, mert az átültetés során megsérültek.
Az átültetési sokk elkerülése érdekében a legjobb a rózsákat akkor átültetni, amikor a növény épp a pihenési időszakban van.
Mielőtt átültetnénk a rózsabokrot, alaposan öntözzük meg előző nap.
Ez időt ad a növénynek ahhoz, hogy elegendő vizet tároljon az átültetési folyamat során.
Vízhiány
A rózsabokroknak hetente legalább 2,5 cm csapadékra van szükségük, nagyon meleg időben pedig még többre is.
Amint a rózsák már kifejlődtek, utána már csak hetente egyszer vagy kétszer kell öntözni őket.
A rózsáknak mélyre hatoló gyökerei vannak, ezért alaposan öntözzük meg őket, hogy a víz mélyen a talajba hatolhasson.
Túlöntözés
A rózsabokor elveszítheti virágait akkor is, ha túl van öntözve vagy a talaj rossz vízelvezetéssel rendelkezik.
Arról lehet megtudni, hogy a rózsabokor túl van öntözve, ha a levelek elkezdenek megsárgulni és leesni.
A túlöntözött talaj gyökérrothadáshoz vezethet és a növény elpusztulhat, ezért vigyázzunk, hogy ne öntözzük túl a rózsát.
Napfényhiány
A rózsák teljes napsütésben nőnek legjobban, így minden nap legalább 6-8 órás napfényt igényelnek.
Ha azt vesszük észre, hogy a rózsabokrok nem valami jól néznek ki, akkor lehet érdemes áthelyezni őket a kertben egy olyan területre ahol több a napfény.
Kártevők és betegségek
A rózsabokrokat számos különféle kártevő és betegség támadhatja meg, ezért célszerű rendszeresen ellenőrizni a rózsákat, hogy időben észrevegyük, ha valamilyen betegség fenyegeti őket.
Gombásodás
A rózsa ágain megjelenő barna foltokat a Coniothyrium nevű gomba okoz.
Ha a rózsabokor ágain ilyen barna foltokat látunk , akkor azonnal vágjuk le a beteg ágat, és az egész növényt kezdjük el valamilyen gombaölő szerrel kezelni.
Használat után ne felejtse el fertőtlenítővel tisztítani a metszőollót, hogy elkerüljük a gombák további terjedését.
Szürkerothadás
A szürkerothadás egy másik gombás fertőzés, amely a rózsabokrok hervadását és pusztulását okozhatja.
A szürkerothadás szürkésbarna színű, ami ellepi a ágakat és a leveleket.
Ha a rózsákat megtámadja ez a gomba, akkor le kell metszeni minden érintett ágat, hogy megakadályozzuk a spórák terjedését.
Levéltetvek
A levéltetvek apró, zöld rovarok, amelyek leginkább az új növekedések csúcsát, a leveleket és a virágrügyeket támadják meg.
Ha a levéltetvek ellen nem kezeljük a rózsát, a növény elhervadhat, a virágok pedig deformáltak lesznek.
A rózsákat úgy szabadíthatjuk meg természetes úton ezektől a levéltetvektől, ha megrázzuk a növényt, vagy magas víznyomással lelocsoljuk, valamint néhány katicabogarat helyezünk a rózsákra, amelyek megeszik ezeket a levéltetveket.
Ha a természetes módszerek hatástalannak bizonyulnak, akkor sajnos elkerülhetetlen a vegyszer használata.
Fafúró bogár
Egy másik bosszantó kártevő, amely a rózsabokrok hervadását okozhatja, az a fafúró bogár.
Ez a kártevő lyukat fúr a rózsák szárába, és ide rakja le petéit, amelyek kikelnek és belülről kezdik rágni a rózsa szárát.
Ha az egyik rózsa szárán egy fafúrú bogár lyukat látunk, akkor vágjuk le a szárat a lyuk alatt, és semmisítsük meg a levégott részt, amiben a lárva van, hogy megakadályozzuk a kártevő szaporodását.
Miért barnulnak a rózsa levelei?
A rózsa levelein megjelenő barna vagy fekete foltokat egy gomba, a Diplocarpon rosae, okozza, amely a meleg, nedves, nyári időben fertőzi meg a növényt. Ez alapvetően nem okoz fonnyadást, de elpusztíthatja a növényt.
Vágjuk le a barna leveleket és kerüljük a levelek öntözését. Mindig a rózsa tövét locsoljuk, hogy megelőzzük a gomba elszaporodását. Ha nem sikerül a gomba terjedését így megakadályozni, kezeljük a növényt gombaölő szerrel.
Miután megtudtuk, mi okozza a rózsabokor hervadását, hatékonyan tudjuk kezelni és meg tudjuk menteni kedvenc rózsabokrunkat.