A nyílgyökér (Maranta) egy egyedülálló és érdekes növény, amely Brazíliában, Ázsiában és Afrikában őshonos.
A nagy, mintázott levelek, vörös, zöld, barna és krém árnyalatúak lehetnek, melyek minden este összecsukódnak, és másnap reggel újra kinyílnak.
A nyílgyökér virágai kicsik és jelentéktelenek. Ezt a növényt kizárólag a szép levelek miatt tartják, melyek sokkal élénkebb színűek lesznek, ahogy a növény idősebb lesz.
A nyílgyökérnek meleg, párás környezetre van szüksége a megfelelő növekedéshez.
Fényigény
A nyílgyökér jól növekszik közepes és erős fényben, de nem kedveli a közvetlen napsütést.
Ha nem kap elegendő fényt a növény, a levelek éjjel bezáródnak, nappal pedig nem nyílnak ki teljesen. Amikor a nyílgyökér túl sok fényt kap, a levelek színe halványulni kezd.
Vízigény
Tartsuk a nyílgyökér talaját nedvesen, de soha ne túl vizenyősen. A legtöbb szobanövénnyel ellentétben a nyílgyökér nem szereti ha talaja teljesen kiszárad.
Tápozás
Tavasszal és nyáron kéthetente kell tápozni a nyílgyökért egy általános szobanövény-táppal, amit az ajánlott erősség felére hígítsunk.
Télen és ősszel nem szükséges tápozni a növényt.
A nyílgyökér egy olyan szobanövény amely a savas talajt kedveli, ezért zöld teával is lehet locsolni és tápozni.
Hőigény
A nyílgyökér a szokásos háztartási hőmérsékleteket részesíti előnyben (16 – 27° C). A 15 °C-nál alacsonyabb hőmérséklet károsíthatja a leveleket.
Páraigény
A nyílgyökér szereti a nagyon párás környezetet, és otthonunk páratartalma gyakran túl alacsony számára.
Növeljük a páratartalmat a növények csoportosítása révén, egy kis párásítót vagy egy tál vizet helyezve a növény közelébe, vagy a nyílgyökér növényt egy vízzel és apró kavicsokkal töltött tálcára helyezve.
Ügyeljünk arra, hogy a növény a kavicsokon üljön, és ne a vízben.
Virágzás
A nyílgyökér virágai kicsik és jelentéktelenek, ezert jobb ha ezeket eltávolítjuk, hogy serkentsük a levelek növekedését.
Kártevők
A pajzstetvek, a takácsatkák és a levéltetvek megtámadhatják a nyílgyökeret és gyakran komoly gondot okoz megszabadulni tőlük.
Betegségek
A nyílgyökér magas páratartalom igénye ösztönzi a levélfolt kialakulását és más bakteriális és gombás fertőzéseket.
Tartsuk a leveleket szárazon, mindig a növény talaját locsoljuk.
Talaj
A nyílgyökér a jól szellőző, tőzegalapú, vigaföldet kedveli, amely visszatartja a vizet, de mégis jó vízelvezető tulajdonságokkal rendelkezik.
Ültetés
Ennek a növénynek nagyon sekély gyökerei vannak. A nyílgyökeret mindig egy sekély edénybe kell ültetni, amelynek alján csöpögő lyukak vannak.
Visszavágás
A nyílgyökér visszavágása főleg abból áll, hogy a hosszabb szárakat évente kétszer levágjuk, hogy a növény tömör és bokros maradjon.
Az elhalt leveleket és virágokat is el kell távolítani.
Szaporítás
Ezt a növényt növényosztással és szárdugványokkal lehet szaporítani.
Mérgező növény?
A nyílgyökér nem egy mérgező szobanövény.
Mikor kell eltávolítani a nyílgyökér virágait?
Amikor nyílgyökér virágzik, energiáját a virágokra fordítja, ezert a levelek fejlődése leáll.
A nyílgyökér levelei sokkal látványosabbak, mint a virágok, ezért ajánlott levágni a virágokat, amint észrevesszük a növényen.
Miért halványulnak a nyílgyökér levelein?
A nyílgyökér levelei általában akkor halványulnak el, amikor túl sok és erős fényt kap a növény.
Vigyük a növényt egy árnyékosabb helyre, és hamarosan a levelek sötétedni kezdenek majd és visszanyerik eredeti színüket.
Ellenőrizzük a növényt, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy az halvány leveleket nem takácsatka okozza.
Miért locsoljuk zöld teával a nyílgyökért?
A nyílgyökér egy savszerető szobanövény, a zöld tea pedig enyhén savasítja a talajt, ezért mindenképpen jó ötlet felhasználni. Arra vigyázzunk, hogy ne adagoljuk túl a zöld teát; ezt is úgy kell kezelni mint egy növényi tápot.
Miért zsugorodnak és barnulnak meg a nyílgyökér levelei?
Több oka lehet annak, hogy a nyílgyökér levelei összezsugorodnak: ezt a növényt soha nem szabad közvetlen napsütésbe rakni.
A nyílgyökér nem szereti az erősen klórozott vizet. Egy másik lehetséges ok, a túl száraz vagy túl hideg levegő lehet, ami miatt a levelek összezsugorodnak és megbarnulnak.