A szárnyas feketeszem (Thunbergia alata) egy virágzó, évelő futó növény, ami sok szerteágazó szárral rendelkezik, amelyek 2 – 2,5 méter hosszúra is megnőhetnek.
A levelek szív- vagy nyílhegy alakúak, puhák, szőrösek és néha recés szelűek.
A szárnyas feketeszem virágzása a nyár elején kezdődik, és hosszú hónapokon keresztül, késő őszig, rengeteg élénk színű (sárga, halvány narancssárga vagy krémes fehér) virágot termel.
A harang alakú virágok közepe gesztenyebarna vagy sötétlila színű, gyümölcse gömbölyű, madár fejére emlékeztető.
A szárnyas feketeszemet a kertekben talajtakaróként és teraszokon függőkosarakban dísznövényként tartják.
Fényigény
A szárnyas feketeszem reggeli teljes napsütést, napközben pedig részleges árnyékot szereti és ilyen körülmények között növekszik a leginkább.
Talaj
A szárnyas feketeszem nedves, ugyanakkor jó vízelvezető talajban növekszik a legjobban. Nem bírja valami jól a szárazságot.
Ha szívesebben tartanánk a szárnyas feketeszemet virágedényben vagy függőkosarakban, akkor használjunk egy kiváló minőségű talajkeveréket.
Vízigény
A szárnyas feketeszem egy trópusi növény és nem bírja a szárazságot. A talajtakaró nagyban segíti a talaj nedvesség megtartását, azonban főleg meleg időben gyakran kell locsolni.
Ha a növényt virágkosárban vagy a edényben tartjuk, vigyázzunk arra, hogy a talaj soha ne száradjon ki teljesen. Meleg időben, akár napi többször is meg kell locsolni a növényt, hogy elkerüljük a károsodást.
Tápozás
A virágzási időszakban 2-3 hetente kell tápozni a szárnyas feketeszemet, egy vízben oldható, virágoknak szánt táppal, amit az ajánlott erősség felére hígítsunk.
Visszavágás
A szárnyas feketeszemet a növekedési időszakban vissza lehet vágni és enyhén formázni, de a nagyobb metszést kora tavasszal, az új növekedés megkezdése előtt kell elvégezni.
Szaporítás
A szárnyas feketeszemet magról lehet szaporítani. Ezenkívül késő tavasszal vagy nyár elején puha szárdugványokkal is lehet szaporítani.
Kártevők és betegségek
Nincs olyan komoly kártevő vagy betegség, ami árthat a szárnyas feketeszemnek. Vigyázzunk a molytetvekre és a takácsatkákra, de ezeket általában egy rovarölő szappannal kezelni lehet.