A hálóslevél (Fittonia albivenis, Fittonia verschaffeltii) Közép- és Dél-Amerika trópusi esőerdeiben őshonos. Nevét a gyönyörű, erezett leveleiről kapta, amelyek egy hálós struktúrát képeznek a levelken.
Ezek az erek más színűek, mint a levél többi része, és lehetnek fehérek, rózsaszínű vagy ezüst színűek.
A hálóslevél levelei 5 cm nagyra nőnek, zöld színűek, és a bolyhos szárai vannak. Ez egy kicsi, kompakt, alacsony növekedésű növény, amely jól mutat az ablakpárkányokon, a kis polcokon és terráriumokban.
A hálóslevél egy kicsivel több gondozást igényel, mint más szobanövény, de ez egy remek kiegészítő a lakásba. Dús, tarka levelei minden szobát felderítenek.
Fényigény
A hálóslevél szereti a közvetett napfényt, de a közvetlen napsütést nem.
Vízigény
A hálóslevél talaját mindig nedvesen kell tartani, de vigyázzunk arra, hogy ne legyen túl vizenyős.
Tápozás
A hálóslevelet akkor kell tápozni, amikor aktívan növekszik. A tápot az ajánlott erősség negyedére kell hígítani, hogy elkerüljük a levélégést.
Hőigény
A hálóslevél előnyben részesíti a meleg hőmérsékletet (21-26 °C), viszont a 15 °C alatti hőmérsékletet nem bírja jól.
Páraigény
A hálóslevél a magas páratartalmat igényeli, ezért gyakran használják zárt terráriumokban, ahol ez a páratartalom adott.
Virágzás
Fontos a hálóslevelen megjelenő virágokat visszavágni. A virágzás megakadályozza a növény fejlődését, mivel energiája a virágokra és amagokra öszpontosul.
Kártevők
A gombafélék, a levéltetvek és lisztharmat kis megtámadhatja a hálóslevelet.
Betegségek
A levélfolt, a vírususos megbetegedés és gyökérrothadás a túlöntözés miatt alakulhat ki.
Talaj
Használjunk egy tőzegmoha alapú talajkeveréket, amely megtartja a nedvességet, de még mindig jó vízelvezető tulajdonságokkal rendelkezik.
Ültetés
Évente ültessük át a hálóslevelet egy friss talajba, ha a gyökerek már kinőtték a meglévő edényt.
Visszavágás
A hálóslevél szárait agresszívan vissza kell vágni, hogy a növény terebélyesen tudjon növekedni, és hogy megakadályozzuk az elvékonyodását.
Szaporítás
Késő tavasszal szárdugványokkal lehet szaporítani a hálóslevelet.
Mérgező növény?
A hálóslevél nem mérgező.
Miért vékonyodik el a hálóslevél szára?
Az állandó visszavágás nagyon fontos, hogy a hálóslevél jól nézzen ki. Vágjuk vissza a meglévő szárakat kb. 20 centisre.
Ez arra ösztönzi a növényt, hogy az egész szára elágazzon és növekedjen. Amint új növekedés jelenik meg, folytassuk az új hajtások visszametszését, amint a szárak 15-20 cm hosszúak lesznek.
Helyezzük a hálóslevelet egy világos, párás helyre. Tartsuk nedvesen a talaját, de ne legyen túl vizenyős.
Az új növekedés megjelenése után, kéthetente tápozzuk egy általános szobanövény-táppal az ajánlott erősség negyedére hígítva.
Soha ne tápozzuk, amikor a növény nem növekszik.
Miért hullanak le a hálóslevél levelei?
A hálóslevél levelei akkor hullanak le, amikor túl van öntözve. Az öntözés előtt hagyjuk kiszáradni a talaj felső részét.
Helyezzük a növényt egy melegebb, fényesebb helyre, hogy az edényben lévő talaj gyorsabban kiszáradjon.
Mit tegyünk a hálóslevél talaján megjelenő fekete gombák ellen?
Ezek a gombák nedves, párás környezetben terjednek a leginkább, így csökkenteni kell a talaj nedvességtartalmát, szárazon kell tartani a leveleket (semmi párásítás), és a növényt egy melegebb, fényesebb helyre kell helyezni.