A muskátli (Pelargonium) egy nagyon népszerű kültéri növény, de nagyszerű beltéri virágos növényként is tartható.
Több mint 200 muskátli fajta létezik, többségük Dél-Afrikából származik. A muskátli többféle színben kapható: fehér, rózsaszín, lazac, piros, fukszia vagy levendula színben.
Virágai lehetnek mintásak, kerekek, tagoltak vagy fodrosak, a levelek színe pedig lehet zöld, zöld és fehér, vagy sokszínű.
A muskátli lehet egy kompakt, függőlegesen nevelt növény vagy egy kecses futó növény.
A vibráló muskátli virágoknak nincs különleges vonzó illatuk, de számos muskátli fajtának olyan levele van, amelynek olyan kellemes az illata, mint a rózsának, a zöldcitromnak, a borsmentának, a citromnak vagy a narancsnak.
A muskátli kiválóan kiegészíti a beltéri növénygyűjteményt, de csak akkor virágzik, ha naponta legalább 6-8 órán át nagyon erős fényben vagy közvetlen napsütésben van tartva.
Ezt a növényt enyhén mérgezőnek tekintik, ezért háziállatoktól és gyermekektől távol kell tartani.
Fényigény
A muskátli akkor növekszik beltéren, ha mérsékelt fénybe helyezzük, de csak nagyon erős, intenzív fényviszonyok mellett virágzik.
A természetes fény kiegészítésére használhatunk olyan fénycsöveket, amiket 25-30 cm-re helyezünk el a növény fölött.
Vízigény
A muskátli túléli ha nem kap elég vizet, de túlöntözéskor gyorsan kialakul a gyökérrothadás. Öntözés előtt várjuk meg, amíg a talaj felső része kiszárad.
Tápozás
Tavasszal és nyáron havonta kell tápozni egy vízben oldódó növényi táppal. A muskátlinak csak akkor van szüksége tápra, amikor aktívan növekszik és virágzik.
Hőigény
A muskátli napközben inkább a hűvös hőmérsékleteket kedvelik (18-21 °C) és éjszaka a 13 °C körüli hőmérsékletet. Ne rakjuk a muskátlit hideg, huzatos vagy meleg, száraz helyre.
Páraigény
A muskátli jól növekszik a normál háztartási páratartalom mellett.
A nagyon magas páratartalom ösztönzi a bakteriális és gombás fertőzéseket; a nagyon alacsony páratartalom viszont a takácsatkák megjelenését ösztönzi.
Virágzás
A muskátlinak nagyon erős, intenzív fényre van szüksége a beltéri virágzáshoz.
Azonnal távolítsuk el az elhalt vagy kifakult virágokat, hogy ösztönözzük a muskátlit további virágok termelésére.
Kártevők
A levéltetvek, a molytetvek és a takácsatkák problémát jelenthetnek a muskátlinak. Ha a muskátlit nyárra kihelyezzük, vigyázzunk, hogy a hernyók ne rágják meg.
Betegségek
A baktériumos levélfolt, a szürke penész, a virágpenész vagy a rozsda olyan növénybetegségek, amelyek megtámadják a muskátlit, ha a páratartalom túl magas, vagy ha a talaj vagy a levelek folyamatosan nedvesek.
Talaj
Használjunk egy jó vízelvezető, általános, laza szobanövények számára alkalmas talajkeveréket, amely megfelelő mennyiségű tápanyagokat tartalmaz.
Ha muskátli talaja nehéz és agyagszerű, adjunk hozzá homokot és komposztot.
Ültetés
A muskátlit is vízelvezető lyukakkal ellátott edénybe kell ültetni. Ez a növény szereti ha gyökerei szorosan egymás mellett vannak, ezért nem kell sietni az átültetésével.
Ha a muskátlit egy nagyobb edénybe helyezzük, használjunk csak egy mérettel nagyobb edényt, mint a meglévő edény.
Visszavágás
A muskátli visszavágása elősegíti a növény terebélyes megjelenését. Vágjuk le a fás és hosszú szárakat, hogy a növény tömör és bokros maradjon.
Szaporítás
A muskátlit tavasszal dugványokkal lehet szaporítani.
Mérgező növény?
A muskátli egy mérgező növény, 1.-es szintű toxicitással rendelkezik.
Létezik olyan muskátli, ami távol tartja a szúnyogokat?
Létezik egy új muskátli fajta, amelynek citronellával módosított génjei vannak, amelyek távol tartják a szúnyogokat.
Ennek a muskátlinak a citronella illata a levelek dörzsölésekor vagy összetörésekor szabadul fel.
Még mindig folynak a kutatások annak bizonyítására, hogy ez a bizonyos muskátli növény valóban szúnyogriasztó-e vagy sem.
Miért jelennek meg foltok a muskátli levelein, hullanak le ezek a levelek és vékonyodnak el a szárak?
A leveleken lévő foltok, a levelek elvesztése és a nedves szárak egy bakteriális fertőzésre, levélfoltosodásra utalnak.
A meleg párás levegő és a növény körüli rossz légkeringés okozza ezt.
Kezeljük a bakteriális levélfoltot azáltal, hogy azonnal eltávolítjuk a muskátli azon leveleit, amelyeken a betegség jelei vannak, a növény leveleit és szárait tartsuk folyamatosan szárazon, és a muskátlit helyezzük egy kis ventilátor közelébe a légáramlás fokozása érdekében.
Ha a bakteriális levélfolt továbbra is fennáll, próbáljunk ki a egy réz alapú gombaölő szert.
Miért nem virágzik a muskátli?
A muskátli beltéren nem virágzik, ha nem jut napi 6-8 órában erős fényhez. Ilyenkor vigyük a növényt olyan helyre ahol erősebb a fény. Ennek akár néhány napon belül hatása lehet a virágrügyek kialakulására.
Miért szárad ki a muskátli virágainak közepe?
A muskátli virágait a szürkerothadás nevű gombafertőzés támadja meg, ami miatt a virágok közepe kiszárad. Ez a virágok locsolása miatt történik leginkább.
A szürkerothadás a gyenge légáramlás, a nedves virágok vagy a túlöntözés miatt alakulnak ki.