A WC-papír gurigából készült palánta-tartó egy olcsó módja annak, hogy a palántákat beltéren neveljünk, miközben felhasználjuk azokat a WC-papír hengereket, amelyeket általában eldobnánk.
A WC-papír guriga mérete kiváló a legtöbb palántához, így nem kell attól tartani, hogy a palánta kinövi a gurigát.
Amikor a kinti időjárás már megengedi a kiültetést, akkor a palántákat a WC-papír gurigával együtt lehet kiültetni.
Ez csökkenti az átültetés okozta sokkot és ezáltal elkerülhető a növény gyökereinek károsodása.
A WC-papír gurigákból többféle módon lehet palánta tartót készíteni, ebben a cikkben két egyszerű módszert mutatok be.
Kezdetnek jó ötlet, ha néhány hétig összegyűjtjük a megmaradt WC-papír gurigákat, mielőtt elkezdenénk a palánták nevelését. Papírtörlő tekercsekből is lehet készíteni ültető edénykéket.
1. Egyszerű módszer – lusta kertészeknek
Szükséges kellékek:
- WC-papír tekercsek
- Virágföld
- Magok
- Műanyag tálca
A WC-papír tekercsekből készült palántatartó módja nem is lehetne ennél egyszerűbb.
Nincs szükség vágásra vagy hajtogatásra. Csak helyezzük a tekercseket egy műanyag tálcára, és töltsük fel őket 1-2 cm földdel.
Utána helyezzük el a gurigákba a vetőmagokat a csomagoláson szereplő utasítások szerint. Érdemes minden gurigába 2 magot ültetni.
A tartályokat alaposan meg kell öntözni, de csak annyira, hogy a gurigák ne ázzanak el és ne álljanak a v vízben.
Az ültetőgurigáknak jó légáramlásra van szükségük, különben megpenészedhetnek, ezért hagyjuk 1-2 centi távolságot közöttük.
Helyezzük az gurigákkal teli tálcát egy napsütötte ablakba vagy valamilyen fényforrás alá, ha beltéren nem sok természetes fény van.
Néhány hét elteltével, amikor az időjárás felmelegedett, a palántákat a gurigákkal együtt közvetlenül a kertbe lehet ültetni, ügyelve arra, hogy a papírgurigák teljesen be legyenek talajjal takarva.
A kartonpapír idővel lebomlik, lehetővé téve a gyökerek terjedését a talajban.
Amellett, hogy sokkal könnyebb, ez a módszer lehetővé teszi a palánták számára, hogy hosszabb ideig maradjanak az edényben, mielőtt kiültetnénk őket.
2. Hajtogatós módszer
Ez a módszer egy kicsit több munkát igényel, de egy szórakoztató projekt, amelyhez a gyerekek is csatlakozhatnak. Ezzel a módszerrel egy látványos kis virágtartót készíthetünk.
Szükséges kellékek:
- WC-papír tekercsek
- Olló
- Virágföld
- Magok
- Műanyag tálca
Lapítsuk ki a WC-papír tekercseket és vágjuk félbe. Ezután másik irányba lapítsuk ki újra, úgy hogy a tekercs metszete négyzet alakú legyen.
A hajlitások mentén, egyik végén ejtsünk négy bevágást az ollóval. A bevágások 1 centisek legyenek.
A bevágások után nény téglalap alakú szárnyacskát kapunk.
Hajtsuk le az első három szárnyat úgy, hogy átfedésben legyenek egymással, majd hajtsuk be az utolsó szárny egyik felét az első szárny alá, úgy mintha egy kartondobozt zárnánk le.
Ezután töltsük fel a WC-papír gurigákat 1-2 cm földel.
Ültessük bele a magokat, és néhány hét múlva a kis palánták már készen is állnak a kiültetésre.
A WC-papír gurigák mindig legyenek nedvesek, ugyanis ha kiszáradnak, akkor a nedvességet a talajból fogják elszívni.
Nagyon jó ötlet a palántákat lassan hozzászoktatni a kinti levegőhöz úgy, hogy napi néhány órára kint tartjuk őket, mielőtt egyenesen a kertbe ültetnénk őket.
Vetőmagok, amiket WC-papír gurigába érdemes ültetni
Ezek a gurigák ideálisak olyan gyökérzöldségekhez, mint a cékla, a sárgarépa, hagyma vagy a pasztinák, amelyeket általában közvetlenül a kertbe vetünk el.
Ugyanakkor ezekbe az edényekbe ültethető a napraforgó, a bab, a borsó, uborka, paradicsom és sok más növény is, amiket már beltéren is el lehet vetni.
Más papírból készült tárgyakból is készíthetünk palánta tartókat, mint például újságpapír, tojástartó, papírpohár, papírdoboz vagy akár tojáshéj.