A Congo filodendron (Philodendron tatei) a filodendron számos fajtájának egyike, amelyet a nemesítők az elmúlt években fejlesztettek ki.
Ez egy olyan növény, amely képes alkalmazkodni mindenféle körülményekhez, mindaddig amíg melegben van tartva.
Legtöbb filodendron futónövény, viszont a Congo filodendron nem az. A Congo filodendron egy olyan növény, amelynek leveli bokorba rendeződnek.
A fényes, sötétzöld, vastag levelek a száron nagyon közel nőnek egymáshoz. A merev, alig látható szár a idővel megvastagszik annyira, hogy kepés megtartani ezeket a nagy és nehéz leveleket.
Ezt a növényt mérgezőnek tekintik, ezért háziállatoktól és gyermekektől távol kell tartani
Fényigény
A Congo filodendron szinte bárhol növekedhet, kivéve a közvetlen napsütést.
Gyenge fényben a növény gyakran megnyúlt, levelei ritkábbak lesznek, miközben megpróbál a feny fele nőni.
Vízigény
A Congo filodendron öntözése előtt mindig engedjük kiszáradni a talaj felső felét. Öntözéskor bőségesen locsoljuk meg és fedjük le az egész földfelületet, hogy elkerüljük a száraz talaj miatt kialakuló levélproblémákat.
Tápozás
Havonta tápozzuk a Congo filodendront, amikor a növény aktívan növekszik, egy kiegyensúlyozott táppal, az ajánlott erősség felére hígítva.
Télen, amikor a növény nem termel új leveleket, anincs szüksége növényi tápra.
Hőigény
A Congo filodendron jól növekszik normál háztartási hőmérsékleten (21-29 °C). Tartsuk távol ezt a növényt a hideg huzattól és légkondicionálótól.
Páraigény
A magasabb páratartalom egy plusz a Congo filodendron számára, de a filodendron jól növekszik a háztartás alapvető páratartalmában.
Kártevők
A levéltetvek és a pajzstetvek ártalmasak a Congo filodendronra, és gyakran meg is támadjak az új hajtásokat. Ellenőrizzük a leveleket 2-3 hetente, hogy időben felfedezzük az esetleges kartevőket.
Betegségek
Bár a magas páratartalom elősegíti a Congo filodendron jó növekedését, de ösztönzi a betegségek kialakulását is.
Talaj
Használjunk egy gazdag, jó vízelvezető talajt a filodendronok számára. Lehet, hogy hozzá kell adnunk egy kis homokot a szokásos talajkeverékhez, ahhoz hogy a talaj ne legyen nagyon tömör.
Ültetés
A Congo filodendron általában egy 15-25 cm-es átmerőjű cserépben érdemes tartani. Mivel viszonylag lassan növekszik, ezért nem kell gyakran átültetni.
Visszavágás
A Congo filodendron ritkán szorul visszavágásra, viszont az elhalt vagy beteg leveleket azonnal el kell távolítani el a növényről.
Szaporítás
A nemesítők szövetkultúrákat alkalmaznak ennek a filodendron hibridnek a szaporítására. Otthon próbálkozhatunk a mellékhajtásokkal vagy bujtatással való szaporítással.
Mérgező növény?
A Congo filodendron egy mérgező szobanövény, amely 2-es toxicitási szinttel rendelkezik.
Kutyákra és macskákra nézve nagyon ártalmas lehet ez a növény, ezert vigyázzunk arra, hogy az állatok nehogy megrágcsáljak a leveleit.
Mire utal a fehéres penész a Congo filodendron talaján?
Azon kívül, hogy rontja a növény megjelenését, a Congo filodendron talaján növő penész nem ártalmas.
A penész akkor alakul ki, ha a talaj túl nedvesen van tartva. Csökkentsük a víz mennyiségét, és nézzük meg, hogy ez segít-e megszabadulni a penésztől vagy cseréljük ki talaj felső részét.
Miért kisebbek a Congo filodendron új levelei?
Valószínűleg a Congo filodendron nem kap elég fényt. Vigyük a növényt egy világosabb helyre, de ne közvetlen napsütésbe. Így az új levelek mar nagyobbra fognak nőni.
Futtathatjuk a Congo filodendront egy rácsra?
A Congo filodendron nem egy futónövény, ezért nem futtathatjuk lugasra vagy virágrácsra.
Miért szürke a Congo filodendron levele?
A Congo filodendron levelei akkor szürkülnek meg, ha a növény túl hűvös helyen van tartva, ha a közvetlen napsütésben ül vagy ha túl sok tápot kap.
Miért barnulnak meg a Congo filodendron levélcsúcsai?
A növény levélcsúcsai általában a túl sok táptól barnulnak meg.
A növényi tápban a magas sókoncentráció megégeti a gyökereket amelyek a levélcsúcsok barnulását okozzak .
A lágyított víz, illetve a magas klór- vagy fluoridtartalmú víz szintén barna levélcsúcsokat okozhat.