A természetes növényi tápok abban segítenek, hogy a szobanövények egészségesek maradjanak és növekedni, fejlődni tudjanak.
Sokféle élelmiszer vagy anyag használható természetes növényi tápként, és nagy valószínűséggel néhány ezek közül az otthonunkban is megtalálható.
Ebben a cikkben 10 olyan természetes tápról lehet olvasni, amelyek kifejezetten szobanövények esetében használhatók.
A természetes szobanövény tápok azért működnek olyan jól, mert nélkülözhetetlen tápanyagokat, pl. káliumot, nitrogént, kalciumot, magnéziumot és foszfort adnak a talajhoz.
A természetes tápok lassan bomlanak le, így szobanövényeink hosszú távú tápanyag-ellátással rendelkeznek, ami támogatja növekedésüket.
Készíthetünk egy házi folyékony tápot beltéri növények számára ezen természetes összetevők egyikének vagy kombinációjának felhasználásával.
1. Banánhéj
A banánhéjat általában a komposztba vagy a szemétbe dobják, de ez gazdag káliumforrás, és kis mennyiségű nitrogént, foszfort és magnéziumot is tartalmaz.
A banánhéj egy ideális, lassan felszabaduló természetes szobanövény táp, és több felhasználási módja is van.
A banánhéjat közvetlenül a talajra tehetjük, vagy kis mennyiségű talajjal letakarhatjuk, hogy csökkentsük a kellemetlen szagot, amikor lebomlik.
A banánhéjat apró darabokra is vághatjuk, és belekeverhetjük a talajba, mielőtt új növényt ültetnénk el, vagy turmixoljuk össze a héjakat és keverjük össze vízzel, hogy egy tápláló természetes folyékony tápot készítsünk növényeinknek.
2. Tojáshéj
A tojáshéj egy másik nagyszerű természetes táp a szobanövények számára.
Gazdag kalciumforrás, és segít csökkenteni a talaj savasságát.
A tojáshéj foszfort és más ásványi anyagokat is tartalmaz, amelyek elősegítik a szobanövények növekedését.
Mielőtt tojáshéjat használnánk a növényeinken, el kell távolítania a tojáshéj belső hártyáját, alaposan meg kell mosni és hagyni kell száradni.
Összetörhetjük a tojáshéjakat és belekeverhetjük a talajba, vagy áztathatjuk őket egy éjszakán át vízben, és a folyadékot felhasználhatjuk a növények öntözésénél.
3. Komposztvíz
A komposztálás nagyszerű módja annak, hogy a konyhai maradványokat növényi táppá alakítsuk.
Helyezzük a gyümölcs- és zöldség maradványokat a komposzt tetejére. A giliszták és más hasznos rovarok le fogják bontani a maradványokat.
A komposztból kiszivárgó nedv, a komposztvíz egy rendkíűl tápláló folyékony táp a növények számára.
A komposztáló edény alján összegyűlt komposztvizet 1/10 arányban vízzel hígitva használhatjuk növényeinket tápozására.
4. Főzővíz
A zöldségek főzéséhez vagy párolásához használt víz tele van tápanyagokkal, amelyet a szobanövények szeretnek.
Miután befejeztük a főzést, hagyjuk kihűlni a vizet, és ezt a tápláló folyadékot használjuk fel a szobanövények locsolására.
5. Kávézacc
A kávéfogyasztók nagy örömére szolgál az a tudat, hogy a kávézacc felhasználható szobanövények tápozására is.
Ültetés előtt keverjünk össze egy kanál kávézaccot virágföldel, vagy keverjük össze a kávézaccot vízzel, és ezt a folyadékot használjuk növényeink öntözéséhez.
A kávézacc savasabbá teszi a talajt, ezért a legjobb, ha ezt a természetes tápot olyan növényeknél használjuk, amelyek kedvelik a savas talajt, pl. az afrikai ibolya, pozsgafa, karácsonyi kaktusz és a harasztok.
6. Zöld tea
Ha zöld teát fogyasztunk, megtarthatjuk a használt teafiltert, és felhasználhatjuk egy könnyű és olcsó házi készítésű szobanövény táp elkészítéséhez.
Ürítsük ki a tealeveleket a zsákból vagy filterből, helyezzük a talajra, vagy főzzük ki újra vízben, hogy egy tápláló folyékony tápot hozzunk létre a szobanövények számára.
A kávézacchoz hasonlóan a zöld tea, a savas talajt kedvelő növények számára a legjobb.
7. Keserűsó
A keserűsó ásványi anyagokat tartalmaz, magnéziumot és szulfátot, amelyek segítenek a szobanövények egészséges és virágzó fejlődésében.
Egyszerű, természetes növényi tápot lehet készíteni belőle, úgy hogy egy teáskanálnyi keserűsót feloldunk 1 liter vízben, vagy egy kis mennyiségű keserűsót szórunk a talaj felszínére.
8. Akváriumvíz
Az édesvízi akváriumokból származó víz rengeteg tápanyagot tartalmaz, beleértve a halak ürülékéből származó nitrogént és káliumot.
Amikor tisztítjuk az akváriumot, vagy vizet cserélünk, használjuk fel ezt a vizet a növények öntözéséhez.
9. Haj
Ha a saját hajunkat vagy a gyerekek haját vágjuk le, őrizzük meg a szobanövényeink számára.
Akár a hajkeféből is felhasználhatjuk a hajat, vagy az egyik kedvenc háziállatunk, pl. a macska vagy a kutya szőrét.
Keverjünk egy kis marék hajat a talajba, mielőtt elültetnénk a növényt, és ez a haj le fog bomlani, hogy értékes tápanyagokat, köztük nitrogént és magnéziumot biztosítson a növények növekedéséhez.
10. Melasz
A lista utolsó természetes szobanövény tápja a melasz.
Ez egy vastag fekete folyadék, amelyet cukornád finomításából állítanak elő, és sok olyan tápanyagot tartalmaz, amelyek előnyösek a szobanövény számára.
Keverjünk össze egy evőkanál melaszt 2 liter vízzel, és így használjuk fel a növényeink tápozásához.
Miért szükséges a szobanövények tápozása?
Minden alkalommal, amikor a szobanövényeket öntözzük, kis mennyiségű tápanyagot mosunk ki a talajból.
Táp nélkül a növények végül a legfontosabb tápanyagokból fognak hiányt szenvedni, ami befolyásolhatja növekedésüket.
Mikor érdemes a szobanövényeket tápozni?
A legjobb, ha a szobanövényeket tavasszal és nyáron tápozzuk, amikor azok aktívan növekednek.
A szobanövényeket a hideg téli hónapokban nem szükséges tápozni.
Ezen módszerek használatával organikus tápot készíthetünk a szobanövények számára, konyhai maradványok vagy más élelmiszerek felhasználásával.